Prehisztorikus kor
A Hebridákat mezolitikus korban népesítették be az emberek, körülbelül i. e. 6500 körül, azután, hogy a klimatikus viszonyok megengedték az emberi letelepedést. A neolitikus korból számos építmény maradt fent, például állókövek Callanishnél, amiket az i. e. 3. évezredre datálnak. Prehisztorikus vadászok múmiáit találták meg Cladh Hallanban, ami az Egyesült Királyság egyetlen olyan bronzkori települése volt, ahol ilyen múmiákat találtak.Kelta kor
A Külső-Hebridák első írásos említése Pomponius Mela nevéhez fűződik, aki az 1. században írta le egy 7 szigetből álló csoport neveként a Haemodae szót. Idősebb Plinius a nevet Hebudes alakban használta. Más régi írók, mint Ptolemaiosz is megemlítették a sziget nevét. I. e. 55-ben a görög történész, Diodorus Siculus azt írta, hogy van egy sziget, aminek Hyperborea a neve (azt jelenti, "messze északon"), ahol egy kerek templom áll, ahol 19 évente a Hold nagyon közel látszik a Földhöz. Ez az említés talán a Callanish-i kőkörre vonatkozik.A 6. század előtt a szigeten élt emberekről keveset tudni. Az első részletes feljegyzések Szent Kolumba Ionára való érkezésétől léteznek.
Norvég uralom
A Belső- és Külső-Hebridák norvég uralma állandó háborúskodáshoz vezetett mindaddig, míg 1156-ban a Külső-Hebridák le nem váltak. A Külső-Hebridák a A Man sziget és a Hebridák Királysága fennhatósága alá tartoztak ezután is, de a Belső-Hebridák Somerled vezetése alá kerültek. Két évvel később Somerled lett az utolsó, aki a Mann és a Szigetek királya címet viselte. Miután 1164-ben meghalt, Mann uralkodói többé nem voltak befolyással a Belső-Hebridákra.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése